Eeterlikud õlid on taimedest/taimeosadest pressitud või destilleeritud aromaatsed õlid, milledel on väga palju häid omadusi nii nahale kui meelele. Eeterlikud õlid kogunevad taime kiududes olevatesse näärmetesse või paunadesse ning usutakse, et nende ülesandeks on soodustada tolmlemist ning tõrjuda röövloomade rünnakuid.
Eeterlikke õlisid leidub taimede eri osades- õites, viljades, lehtedes, marjades, käbides, juurtes. Eeterliku õli tootmine nõuab palju vaeva. Enamjaolt määrab eeterliku õli hinna see kui keeruline seda toota on ehk siis kui raske on eeterlikku õli taimest või selle osast kätte saada. Üks hinnatuim eeterlik õli on roosiõli. Ühe grammi roosi eeterliku õli tootmiseks läheb vaja 2400 roosiõit.
Kuidas eeterlikke õlisid toodetakse?
Eeterlike õlide tootmiseks kasutatakse erinevaid meetodeid- kõige levinumad on destilleerimine ja pressimine.
-
Veeaurudestillatsiooni puhul lisatakse taim keevasse vette. Lenduvat eeterlikku õli sisaldav aur juhitakse jahutisse, kus see kondenseerub. Kondenseerunud destillaat korjatakse kokku. Vedeliku pinnale koguneb õhukese kihina eeterlik õli, mis veest eraldatakse.
-
Pressimine. Seda meetodit kasutatakse tavaliselt tsitrusviljade puhul. Tsitruselistes on eeterlik õli koore all väikestes paunades. Õli väljapressimiseks veeretatakse puuvilja väikeste nõeltega kaetud konveieril, mis torkavad vilja koores olevatesse õlipaunadesse augud. Õli voolab viljast välja, seejärel kogutakse see kokku ning filtreeritakse.
Kaubanduses on eeterlikke õlisid saada erineva puhtusastme ja kvaliteediga. Üks nipp kuidas teha kindlaks, kas tegu on puhta eeterliku õliga on järgmine: Tilguta paar tilka eeterlikku õli paberitükile või kangale. Kui tegemist on puhta eeterliku õliga, aurustub see mõne aja pärast ära ning ei jäta materjalile plekki. Kui aga jääb alles rasvane plekk, siis on eeterlikku õli tõenäoliselt segatud mõne baasõliga.
Ärge ajage segamini eeterlikku õli ja aroomiõli! Eeterlik õli on taimest või selle osast saadud looduslik õli, aga aroomiõli on sünteetiliselt toodetud lõhnaaine.
Kuidas eeterlikud õlid toimivad?
Üks eeterlik õli koosneb keskmiselt sajast koostisosast. Eeterlikel õlidel on väga võimsad raviomadused, seepärast kasutatakse neid tervendamiseks nii aroomiteraapias kui ka nahahoolduses.
-
Aroomiteraapias kasutades tungivad eeterlike õlide molekulid nina kaudu organismi ning saadavad ajusse sõnumeid, et virgutada vaimu ja hinge ning tõstavad meeleolu. Eeterliku õli sissehingamisel satuvad tillukesed molekulid ülemisse ninakäiku, kus asuvad retseptorrakud. Igast rakust kasvavad välja peened karvakesed, mis edastavad info lõhnade kohta aju keskusesse. Sealt saadetakse elektrokeemilised sõnumid aju osadesse, mis seostuvad lõhnaga. Nüüd vallanduvad neorokemikaalid, mis võivad olla ergutavad, rahustavad, lõõgastavad või eufoorilised. Mööda ninakäiku liiguvad lõhnamolekulid ka alla kopsudesse ning hajuvad sealt vereringesüsteemi.
-
Nahahoolduses kasutades imenduvad eeterlikud õlid higinäärmete ja karvanääpsude kaudu vereringesse. Anname ühe väga hea mooduse katsetamaks, kuidas eeterlikud õlid vereringesse imenduvad. Hõõru oma jalataldu küüslauguküünega ning tunni aja pärast on Sinu hingeõhus tunda küüslaugu lõhna.
Kuidas eeterlikke õlisid kasutada?
-
Mažaasis kasutamiseks segatakse eeterlikud õlid baasõliga. Ära kanna nahale lahjendamata eeterlikku õli!
-
Saunas lisa poolele liitrile leiliveele paar tilka eeterlikku õli. Ära lisa eeterlikku õli liiga palju, sest mõni eeterlik õli (nt. eukalüpt) võib panna silmad vett jooksma või tekitada peavalu.
-
Vannis. Lisa vannivette mõned tilgad eeterlikku õli ning naudi lõõgastavat vanni. Tavaliselt kasutatakse eeterlikke õlisid lõõgastava vanni tegemiseks. Eeterlikke õlisid on hea kasutada ka jalavannis. Jalavannis kasutamiseks sobivad nt. piparmündi-, teepuu- või sidrunheina eeterlik õli.
-
Inhalatsioon. Eeterliku õli sissehingamiseks tilguta paar tilka õli salvrätile ning hinga seda nina kaudu sisse. Tõhusam viis on lisada paar tilka eeterlikku õli kuuma vette ning tekkinud auru nina kaudu sügavalt sisse hingata. Eeterlike õlide kasutamine inhalatsiooniks on väga kasulik külmetuse, nohu, peavalude ja limaskesta põletike leevendamisel. Külmetuse ja nohu korral on väga tõhus teepuuõli. Lisa väikesesse kaussi kuum vesi ning tilguta sinna sisse paar tilka teepuuõli. Vajuta üks ninasõõre kinni ning tõmba sügavalt tekkinud auru teise ninapoolega sisse. Korda protseduuri teise ninasõõrmega. See meetod on väga tõhus kinnise nina ja nohu ravimisel. Mäletan juba lapsepõlvest kui vanaema määris nohustele lastelastele teepuuõli nina alla.
-
Nahahoolduses kasutamiseks lisa baasõlile 1% eeterlikku õli. Üks ml on ca 20 tilka eeterlikku õli. Vali eeterlik õli vastavalt oma nahatüübile. Rasusele nahale sobivad greibi, apelsini, laimi, sidruni, lavendli, ja teepuu eeterlikud õlid. Kuiva naha puhul sobivad lavendli ja ylang-ylangi eeterlikud õlid. Vananevale nahale teeb head apelsini eeterlik õli. Ära kasuta tsitruse eeterlikke õlisid enne päevitamist, sest need on fototoksilised ning koos UV-kiirgusega võivad tekkida nahapunetus ja villid!
-
Aroomilambis kasutamiseks lisa lambi ülemises osas asuvasse mahutisse vesi ning tilguta vette kuni kümme tilka eeterlikku õli. Aseta põlev teeküünal lambi alla. Tekkinud kuumuse abil aurustub eeterlik õli õhku, eraldades ruumi meeldivat lõhna ning mõjudes meie meelele vastavalt eeterliku õli omadustele.